تلفن همراه : 09121950237
تلفن ثابت : 01144853655

خاک پریسا ۶: مخصوص کاشت برگ و قلمه بدون ریشه

قلمه برگ : خاک پریسا ۶ را در گلدان استکانی بریزید آب داده و سپس برگی را داخل آن به صورتی که حدودا دو سانت از دم برگ داخل خاک و دو سانت بیرون باشد بکارید .می توانید یک کیسه فریزر روی این گلدان بگذارید تا رطوبت بیشتری برایش تامین شود.تا خشک شدن مجدد خاک از آبیاری خودداری کنید.

نکته مهم در مورد سایز گلدان : از آنجاییکه بنفشه آفریقایی گیاه کم ریشه ایست نباید سایز گلدان آن بزرگ باشد

بسیاری از دوستانی که عکس بوته هایشان را برای من می فرستند گیاهان خود را در گلدان های بزرگتر از حد نیاز کاشته اند بر آن شدم که حتما در اینجا سایز درست و مناسب را برای شما شرح دهم

در ابتدا توضیحی میدهم که بدانید وقتی گلدان بزرگ باشد چه اتفاقی برای گیاهتان رخ میدهد . شما بنفشه آفریقایی خود را به امید بهتر شدن در گلدانی بیش از حد نیاز بزرگتر میکارید ولی نتیجه عکس می شود بوته شما روز به روز ضعیف تر می شود برگها شروع به خراب شدن و پلاسیدن میکنند . توجه کنید که وقتی گلدان بزرگ می شود در واقع مقدار خاک افزایش می یابد با هر نوبت آبیاری مقدار آبی که جذب خاک می شود بیش از نیاز گیاه شماست بنفشه آفریقایی نمیتواند این مقدار آب را مصرف کند در نتیجه ریشه ها در اثر پرآبی می پوسند و از بین میروند و برگها شروع به خراب شدن میکنند

سایز صحیح برای بنفشه آفریقایی گلدانیست که یک سوم قطر بوته باشد ساده تر بگویم اندازه بوته اگر از سه برابر اندازه دهانه گلدان قبلی بیشتر شد شما باید گلدان را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید . مثلا اگردهانه گلدان ۹ سانتیمتر باشد وقطر بوته از ۲۷ سانت بیشتر شد میتوانید این بوته را در گلدانی با دهانه ۱۲ سانتیمتر بکارید . از بزرگ کردن گلدان بیش از یک سایز بپرهیزید بوته های بزرگی که در عکس ها در دست ما می بینید به یکباره در این سایز گلدان کاشته نشده اند ما به مرور و با رشد گیاه سایز گلدان را عوض می کنیم.

این مطلب را خواندید ! همین امروز بوته های کاشته شده در گلدان بزرگ را مجددا به سایز کوچکتر برگردانید .

آفات شایع بنفشه آفریقایی:

ابتدا آفت را شناسایی کنید بعد اقدام به خریدن سم کنید هر سمی برای هر آفتی مناسب نیست

بدلیل تماس های بسیاری که با ما در مورد آفات گرفته می شود بر آن شدم مختصری در موردآفات شایع بنفشه آفریقایی بنویسم در اکثر موارد دو آفت بیش از سایر بیماریها در منزل به بوته ها حمله می کنند اگر این دو را بشناسید حد اقل اگر گرفتارشان شدید سم را اشتباهی خریداری نخواهید کرد.خرید درست سم خیلی مهم است بدلیل اینکه استفاده از سموم به هر حال برای سلامتی انسان خوب نیست و با مصرف یک سم اشتباهی بوته های شما هم از دست آفت خلاص نمی شوند .بیشتر کسانی که تماس میگیرند با ما میگویند قارچ گرفته بنفشه هامون در حالیکه وقتی توضیح میدهند میبینم دچار حشره هستند نه قارچ .

آفاتی که در منزل بیشتر شایع هستند عبارتند از :

۱-شپشک آرد آلود

۲-قارچ سفیدک پودری

شپشک آرد آلود  یا mealy bug

به طور ساده بگویم نوعی حشره است که شما از روی تارهای پنبه ای شکلی که به دور خود می تند میتوانید آن را شناسایی کنید این نوع حشره معمولا در انتهای دم برگها و بر روی تنه اصلی ظاهر می شود در موارد خیلی شدید به روی برگها هم سرایت میکند وقتی به این پنبه ها دست میزنید کش می آیند . در خانه بخصوص بوته های پیری که خاکشون مدتهاست عوض نشده دچار این آلودگی می شوند اگر این افت را مشاهده کردید باید سم حشره بخرید پیشنهاد میکنم حتما سم حشره گلخانه پریسا را تهیه کنید زیرا سم حشره ای که ما به بازار عرضه میکنیم برای استفاده خانگیست نه بو دارد و نه رنگ و بنفشه آفریقایی که گیاه حساسیست را خراب نمیکند . از خرید سموم قدیمی معمول در بازار مثل مالاتیون و متاسیستوکس جدا خودداری کنید این سموم بسیار خطرناک و بد بو هستند و بدلیل خوب نبودن کیفیتشان کارایی لازم را هم ندارند

برای خواندن نحوه سمپاشی اینجا کلیک کنید

سفیدک پودری یا powdery mildew

سفیدک در واقع یه نوع قارچ است که بخصوص در فصل زمستان بیشتر در منازل دیده می شود این قارچ در اثر تفاوت زیاد دمای روز و شب در خانه شروع به فعالیت میکند چیزی که توجه شما را به این آفت جلب میکند پودر سفیدیست که بر روی برگها و در موارد حاد بر روی دم گلها و گلها می بینید پودری که تداعی کننده پودر بچه است .

برای مبارزه با این قارچ در مراحل اولیه میتوانید از صابون شستشوی برگ استفاده کنید این صابون سفیدک را در مراحل اولیه از میان می برد در شرایط شدید بودن آلودگی میتوانید سم قارچ کش گلخانه پریسا را خریداری کرده مطابق دستور محلول را درست نمایید و بر روی برگها اسپری کنید .

برای آشنایی با صابون شستشوی برگ میتوانید به منوی محصولات جانبی مراجعه بفرمائید

برگی را که قلمه زده اید و بوته هایش حدودا دو بند انگشت رشد کرده از گلدان خارج نموده و بوته هایش را جدا کنید و تک تک مطابق دستور کاشت برگ در گلدان استکانی پر شده از خاک پریسا ۵ بکارید. از بزرگ کردن گلدان برگ بدون جدا سازی بوته ها خودداری کنید

خاک پریسا : پرورش یک بوته خوب بدون خاک مناسب میسر نمی باشد .

خاک پریسا سبک , آب نگهدار و همزمان هوا نگهدار است . مواد لازم را برای رشد دارا بوده و پی اچ (اسیدیته) آن در حد ۴/۶ الی ۹/۶ می باشد . عاری از آفات و قارچهای مضر بوده و شماره درج شده روی بسته خاک مربوط به تعداد مواد داخل آن است .مثلا خاک پریسا  ۱۶ شامل ۱۶ ماده مفید برای این گیاه می باشد .

بنفشه آفریقایی های زیبا و سرحال  گلخانه ما خود گواه کیفیت بالای خاکمان می باشند.

خاک پریسا ۱۶ : مخصوص تعویض خاک و گلدان

تعویض خاک : توپ ریشه را از گلدان خارج کنید دوسانت از زیر ریشه را قیچی کرده و دور بریزید توپ ریشه را در گلدان گذاشته و روی آن خاک بریزید و بلافاصله آبیاری نمایید .

حتما خاک را سالی یکبار عوض کنید.

درجه حرارت : دمای بین ۱۸ تا ۲۱ درجه در شب و ۳ تا ۵ درجه بیشتر در روز ایده آل است این دما همیشه در منزل فراهم است. در تابستان که روزها به دلیل نبودن صاحبخانه در منزل کولرها خاموش می شوند معمولا بنفشه آفریقایی از گرما صدمه می خورد و اولین واکنشی که نشان می دهد عدم گلدهیست در موارد شدیدتربر روی برگها لکه های قهوه ای رنگی ایجاد می شود.در نتیجه اگر برای شما مقدور است هنگام خروج از منزل کولر را خاموش نکنید .

رطوبت بین ۴۵ تا ۵۵ درصد که اکثرا در منزل هم وجود دارد برای این گیاه کافیست . در زمستان که شوفاژ هوای خانه را خشک میکند میتوانید از یک دستگاه بخور استفاده نموده یا چند ظرف کوچک آب و پرلیت اطراف بوته هایتان بگذارید.

صابون شستشوی برگ : ما این افتخار را داشته ایم که برای اولین بار در ایران این صابون را که محصول آمریکاست ارائه کنیم .

صابون برگها را با حل کردن چربیها و دوده ها تمیز کرده به تنفس و نورگیری گیاه کمک نموده و آفات احتمالی را از بین می برد.شستن برگها بر خلاف تصور عموم بنفشه آفریقایی را نه تنها خراب نمی کند بلکه برای این گیاه بسیار هم مفید است.

صابون را مطابق دستور آماده نموده و با دست یا برس بسیار نرمی که ما در اختیارتان قرار داده ایم  بر روی برگها کشیده و با آب ولرم آبکشی نمایید.

کردن جعبه و نصب کالاهایی که باید توسط نصاب شرکت مربوط راه اندازی شوند (مانند تلویزیون، ماشین لباسشویی و نظیر آن) تنها باید توسط نصاب مجاز انجام شود. برای این منظور با شرکت مربوط یا نمایندگی مجاز آن تماس بگیرید. در غیر این صورت امکان استفاده از هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش از بین خواهد رفت.توجه داشته باشید که ماموران تحویل سفارش دیجی‌کالا تنها وظیفه دارند سفارش را به مشتری تحویل بدهند و نصب کالا در حیطه تخصص آنها نیست.

 کود بنفشه آفریقایی : این کود که در واقع کود اصلی بنفشه آفریقایی محسوب شده و با لیبل صورتی رنگ عرضه می شود محصول کشور انگلستان است و تمامی مواد مورد نیاز بنفشه آفریقایی را داراست طبق دستور یک قاشق چایخوری سر صاف از کود را با آب مخلوط کرده و به جای آب در هر نوبت آبیاری از این محلول استفاده نمایید به عبارتی به جای آب از محلول آب و کود برای آبیاری استفاده می کنید .محلول آماده شده قابل نگهداریست.

نور ,  نور ,  نور

نور خوب = بوته خوب و سالم , گل خوب

مهمترین شرط داشتن یک بوته پر گل و سرحال نور است . بهترین نور آفتاب پنجره جنوبیست که از پشت پرده توری بر گیاه بتابد . گیاه نهایتا ۳۰ سانت باید از پنجره فاصله داشته باشد تا نور کافی دریافت کند . نور مستقیم آفتاب برگها را می سوزاند . پنجره شمالی با شیشه رفلکس نور کافی برای بنفشه آفریقایی را تامین نمیکند .

نور کم: برگها به سمت بالا میروند و دمبرگها دراز می شوند

نور زیاد : برگها به سمت پایین خم شده و برگهای جوان فشرده می شوند

نور کافی : برگها افقی می ایستند

در هنگام آبیاری گلدان را ۹۰ ذرجه بچرخانید تا بوته به سمت نور کج نشود

چنانچه نور منزلتان کافی نیست از نور مصنوعی می توانید استفاده کنید دو عدد مهتابی معمولی ( نه باریک یا کم مصرف) را به فاصله ۵۰ سانتیمتر از کف قفسه نصب کنید . ۱۲ ساعت نوردهی کافیست.

آبیاری

از بالا یا از طریق زیر گلدانی میتوانید بوته ها را آب دهید  .هر ۴-۳ آبیاری یک نوبت از بالا آبیاری نمایید تا سطح خاک شوره نزند.پس از حدودا ۳ ساعت آب باقیمانده در زیر گلدانی را خالی کنید .گیاه از طریق ریشه نیز به هوا احتیاج داد از آب زیاد بپرهیزید .

لطفا گیاه را با محبت زیادی در آب خفه نکنید

زمان آبیاری: بوته زمانی نیاز به آب دارد که سطح خاک با لمس دست خشک باشد و رطوبتی احساس نشود .آب بایستی حتما ولرم باشد . آب معدنی برای گیاه مضر است

سم پاشی : قبل از سم پاشی گیاه را حتما سیراب نمایید  ، بوته ای که خاکش خشک است را هرگز سمپاشی نکنید سم را پس از آماده کردن مطابق دستور بر روی برگها, پشت برگها و بدنه گلدان وزیر گلدانی اسپری نمایید ۱۰ روز بعد در صورت نیاز مجدد ا تکرار نمایید

فراموش نکنید که ارزش گیاه از سلامتی شما بیشتر نیست از دستکش و ماسک حتما استفاده نمایید.

برای پیشگیری از ابتلا به آفات بوته های جدید (حتی یک برگ) را دو ماه از مجموعه خود دور نگهدارید .

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

نکته مهم نگهداری از گلاکسینیا : این گیاه زیبا هم خانواده بنفشه آفریقاییست و نگهداری از آن با دانستن نکاتی ساده می باشد

دانستن یکی دو نکته کوچک به شما در نگهداری و پرورش این گیاه زیبا کمک بسیاری خواهد کرد . ابتدا ذکر این مهم ضروریست که گلاکسینیا گیاهیست پیازی. البته پیاز آن بر عکس نرگس و سنبل و گیاهان پیازی دیگری که ما می شناسیم چهار فصل است . هر زمان که متوجه شدید گلهایش خراب شده و برگها در حال زرد شدن می باشند کل بوته را از روی خاک قیچی کرده دور بریزید مدتی از آبیاری آن خودداری کنید زیرا پیازی که در خاک است به خواب رفته و آبیاری کردن باعث پوسیدگی آن می شود پس از حدودا یک ماه متوجه می شوید که دوباره جوانه ای بر روی خاک سبز شده در این زمان آبیاری را شروع نموده و کوددهی را نیز آغاز کنید البته در این مرحله نیازی به کود گلدهی نیست فقط کود بنفشه آفریقایی را مصرف کنید تا زمانی که بوته به حد کافی بزرگ شود.

هوای تازه : بنفشه آفریقایی مانند هر موجود زنده دیگری به هوای تازه نیاز دارد

به قول شاعر زنده یاد فروغ فرخزاد ” من از سلاله درختانم تنفس هوای مانده ملولم میکند .”بنفشه آفریقایی نیز هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.